Skip to content

Dijital Değer Yönetimi, Yayıncılar İçin Neden Önemli?

Ferigül MERT - 21 Mar 2010

Yayıncılıkta haber niteliği taşıyan her türlü haber, alıcısına ulaşmalıdır bu nedenle her küçük bilgi, ayrıntı önemlidir. Bu haberlere ise TV, haber ajansları, radyo yayınları ve internet gibi birçok platformdan ulaşılabilir. Eldeki bütün bu kaynakların dijital ortamda olması durumunda da elinizde milyonlarca dijital değer birikir. İşte bu noktada, tüm bu bilgi yumağını tek bir sistem üzerinden yönetmek, ciddi bir önem kazanır.pi

Sisteme hakim olmanın yanında, iş akışını kolaylaştırarak daha verimli hale getirmek de bir yayıncı için yine önemlidir. Dijital değer yönetim sistemiyle; iş akışına dahil kısımları aşama aşama birbirine bağlayarak, otomatik arşivlemeyi hızlandırarak; bu sağlanabilir. Birbirinden kopuk ilerleyen işler yerine, daha düzenli, daha verimli ve hızlı bir iş akışı yaratılmış olur.

Veritabanı, dijital değer yönetiminin sadece bir parçasıdır.Diğer tüm sistemler gibi, sade bir veritabanı bilgi yüklemek için kullanılır. Dijital değer yönetim sistemi ise bundan daha fazlasıdır: ilk amaç bütün bilgiyi ortaya çıkarmak ve onların yararlı bilgilere dönüşmesini sağlamaktır. Editörler genelde karmaşık bir dili öğrenmeye hevesli olmadıklarından Dijital değer yönetim sistemleri daha kolay ve kullanışlı yapılarıyla yayıncılar için uygun bir seçimdir.

Bilginin sunuş şekli, kullanıcının istekleriyle örtüşmelidir. Sadece başlığını yazarak aramak mı, özetlerini okumak mı, eşdeğer makaleleri bulmak mı, kategorisine göre ayırt etmek mi? Dijital değer yönetim sistemi arkasında yatan bu mantık, elinizdeki tüm dijital değerleri verimli bilgilere dönüştürmenizi sağlar.

self_publishing_pages

Dijital değer yönetimi farklı çeşitte kullanıcılara hitap etmesiyle dengeleyicidir. Bazıları çok basit şablonlarla çalışmayı sever; bazılarıysa daha spesifik, dokümanları aramak için karmaşık şablonlar kullanırlar. Bütün bu gruplar da kendi isteklerini yapabilme şansına sahip olacakları için dijital değer yönetim sisteminden, kolay kullanımı ve düzenli çalışma sistemiyle, en yüksek faydayı sağlarlar. Ayrıca varolan sistemler ve uygulamalar da sistemle entegre kullanılabilir.

Yazı üretim sistemi ya da online yayıncılıkta kullanılan CMS gibi kurulu programlarla entegrasyonu mümkün kılan bir dijital değer yönetim sistemi, yayıncılık sektörünün geleceğinde de daha büyük öneme sahip olacaktır. Yayıncının üretim ağında, bilginin otomatik olarak farklı üretim kanallarına gönderilmesini de kolaylaştıracak bu sistemin, yayıncılık için giderek daha büyük önem kazanması kaçınılmazdır.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol