Skip to content

Dijital Varlıkların Tekrar Kullanım Analizi

Ferigül MERT - 11 Şub 2010

Kurumlar dijital varlık yaratmaya ihtiyaç duyarlar çünkü müşteriler bir satın alma kararı vermeden önce ürünü görmek ister. Bu nedenle reklam broşürleri, video görüntüleri, ses dosyaları gibi çeşitlenen bu dijital varlıkların her biri de pahalı olmasına rağmen şirketin sağlayacağı kazanç düşünüldüğünde oluşturulmaya değerdir. Dijital varlıklara yapılan yüksek yatırımlar ürünlerin hedef pazarda yarattığı etkiyi belirli ölçüde etkiler ve bu etki de kurumların mal ve hizmetlerine bağlıdır. Ayrıca bu yüksek yatırımlar devam eden bir marka değeri oluşturmak adına da önemlidir.

Dijital değer yönetimine olan ihtiyaç önemli ölçüde arttığından yönetilmesi ve dağıtılması gereken veriler de katlanarak artmaktadır. Asıl soru şudur ki: Geliri etkileyen ve katlanarak artan bir potansiyele sahip olan bu dijital varlıklardan maksimum kazanç sağlamak için kurumlar ne yapmalıdır?

Her ne kadar dijital değer yönetimini uygulamak başlı başına dijital değerleri yöneterek organize bir sisteme sahip olunmasını en üst düzeyde sağlıyor gibi görünse de aynı ölçüde, kurulan sistemin takibi ve kontrolü de yeterli başarıyı sağlamak adına gereklidir. İşte bu noktada hizmet olarak yazilim, SAAS (Software-as-a-Service), kurulmuş bir yazılıma karşı avantaj sağlar. SAAS modelinde seçilen servis sağlayıcısı müşterilere ait verileri zahmetsizce takip eder ve değerlendirir. Dijital değer yönetimi konusunda yatırım yapan ve aynı sonucu elde etmeye çalışan rakiplerden daha fazla fayda sağlanır.

Pazarlama yönetim çalışanlarına rehber olacak nitelikte değerlendirmeler yaratmak ve yaratıcı ekibin dijital değerleri, onlardan nasıl faydalanabileceklerini anlamalarını sağlamak için en doğru dijital değer yönetim teknolojisi kullanılmalıdır. Odaklanması gereken bölgeyi belirlemek için Widen 4 temel oran belirlemiştir, sırasıyla: dijital varlıkların tekrar kullanım oranı, dijital varlık aktivitesi oranı, kullanıcı aktivite oranı ve dijital varlık tüketim oranıdır.

Dijital varlık yaratma aşamasıyla en çok ilgisi olan oran; dijital varlıkların tekrar kullanım oranıdır. Bu oran kullanılan ortalama aktif dosya sayısını verir. Zaman kavramını hesaba katmadan en az bir kez kullanılmış dosyaları (aktif dosyalar) tespit eder. Bu sayıyı yüklenen toplam varlıklara bölerek sonuç elde edilir. Buna göre:

Formul

Dijital varlıkların tekrar kullanım oranı kullanım başına maliyet ve toplam ürün sayısı ya da marka etkisiyle analiz edilebilir. Kullanım başına maliyet değerlendirmesi için, dijital varlık oluşturma aşamasını anlamak gerekir ki dosyalar tiplerine göre ayrılarak daha ayrıntılı bir bilgi edinilebilir. Örneğin; aşağıdaki örnekte video dosyalarının tekrar kullanım oranı; Profesyonel Fotoğrafçılık tekrar kullanım oranının 5 katıdır. Buna göre; maliyetin dosya türüne bağlı olarak değişebileceğini ve videonun daha popüler olmasının video dosyalarında daha fazla yükleme yapılmasına neden olduğunu söyleyebiliriz.

Profesyonel Fotoğrafçılık Video Dosyaları
Aktif Dijital Varlıklar: 1,000 200
Dijital Varlık Yüklemeleri: 10,000 10,000
Dosya Başına Dijital Varlık Üretimi: $2,600 $10,400
Dijital varlık Tekrar Kullanım Oranı: 10.00 50.00
Kullanım Başına Dijital Varlık Maliyeti: $260.00 $208.00

Video dosyalarının tekrar kullanım oranı yüksektir. Bunun yanı sıra, video çekim maliyetleri çok yüksek olduğu için video kullanımında tekrar kullanım çok daha avantajlı hale gelir. Ama asıl önemli olan; dijital varlık yönetimini kullanarak ve dijital varlık kullanım oranını analiz ederek, kullanım başına maliyet oranından sağlanacak değeri ölçebilmemiz ve bunu kendi lehimize kullanabilmemizdir.

Tekrar kullanım oranı üretilen her dosyanın sağlayacağı marka etkisiyle doğrudan ilişkilidir. Bağımsız pazarlama kanalları tarafından kullanılan dijital varlıklar, tekrar kullanım oranını artırır, bu nedenle dijital varlıkları pazarlama kanallarına kolayca erişilebilir sağlamak, marka etkisini de artırır.

Dijital varlık yönetiminin yeterli ölçüde başarılı olup olmadığını anlamak için, tekrar kullanım oranlarını hem kurumun kendi içinde hem de rakipleriyle karşılaştırmak ve buna gore bir strateji belirlemek akıllıca olacaktır. SAAS yani hizmet olarak yazılım kurum adına müşteri verilerini toplayarak tekrar kullanım oranını belirleyebilir. Kurulmuş yazılımlarsa bu tür değerlendirmeleri kolayca yapamazlar çünkü farklı alanlardaki her yayılma, tüm alanlarda uygun müşteri verilerini tek tek toplamadan mümkün değildir. Bu anlamda SAAS, müşteri verilerini farklı markalar için elde ederek daha sağlıklı bir sonuca ulaşılmasını sağlar. Tekrar kullanım oranlarını bu şekilde kıyaslamak da belli sınıflandırmalar yapmamıza yardımcı olur; örneğin düşük bir tekrar kullanım oranı dijital varlığın kullanımının az olduğunu ya da eldeki fazla dijital varlığın çok az kullanıldığını gösterir.

Ortalama tekrar kullanım oranı neden yüksek ya da düşük, buna karar vermek; oranın zaman içindeki gelişimini analiz etmek ve buna gore düzenlemeler yapmak da kurumların dijital değer yönetimi adına başarılı olmalarına yardımcı olur.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol