Skip to content

DAM Çözümünü Kimler Sağlıyor?

Dilan ÇAKIN - 2 Ara 2009

“Dijital Değer Yönetimi Çözümü Sağlayan Firmaların Değerlendirmesi

degerlendirme

Dijital değer yönetiminin faydaları, sağladığı kolaylıklar ve kullanıldığı sektörler  gibi bilgilerin yanı sıra, DAM konusunda uzman ve önde gelen DAM sağlayıcıları hakkında bilgi veren ve karşılaştırma sunan bir değerlendirmeye de yer vermekte yarar var.

Forrester Research’ün 2008 yılında, dünyanın önde gelen 5 DAM sağlayıcı firması ile 72 farklı kriterde yaptığı değerlendirme bulguları  şöyle:

North Plains Systems’ın isteğe özel biçimlendirmeye dayalı temel bir DAM veritabanı var: Uzun süredir kurumsal  sınıfta DAM çözümleri sunan North Plains; TeleScope adını verdiği, kullanıcılar tarafından “fonksiyonel kural” yöntemleri kullanılarak farklı ortamlara uyarlanabilen bir çözüm sistemi sunuyor. Kullanıcılar çözümün kullanışlılık ve de TeleScope iş akışı ve işbirliği sağlama konusunda yeterli olmadığı görüşünde. Ürün diğer muhasebe ve dağıtım gibi iç sistemler ile uyumlu çalışabiliyor, fakat portallara ve diğer dış kullanıcılara içerik aktarmak için daha karışık bir düzenleme gerektiriyor.

EMC Documentum’un erişilmesi güç  kabiliyetleri var: EMC Documentum kurumsal içerik yönetimi piyasasında başarılı bir oyuncu. DAM ürünleri, aynı zamanda WCM- Web içerik  yönetimini de destekleyen “İçerik yönetimi ve arşivleme” (CMA) grubu içerisinde sağlanıyor ve destekleniyor. Bu kapsamda, EMC Documentum’un DAM çözümü CMA ile ilişkisi bakımından hem güçlü hem de zayıf yönleri bulunmakta. EMC Documentum’un DAM ürünü birçok pazarlama bazlı kullanım için güçlü araçlar sağlıyor, ve ilgi çekici bir pazarlama arayüzüne sahip.  Fakat kullanıcılar Documentum’un yavaş, çok katmanlı sisteminden,  zahmetli arama/bulma işlemlerinden ve kullanımı zor arayüzünden şikayetçi. EMC Documentum her ne kadar pazarlama alanında yenilikler sağlasa da, daha çok kullanıcıya ulaşabilmek ve memnun etmek adına kullanışlılığı artırmak yönünde bir yol izlemesi  gerekmekte.

Interwoven özgün ve ilgi çekici çözümler sunuyor: Interwoven hem ECM (kurumsal içerik yönetimi) hem de WCM (web içerik yönetimi) alanlarında hizmet veren bir firma, fakat bu firmayı diğer büyük DAM sağlayıcılarından ayıran farklı bir ürün var. DAM ürünü MediaBin ve WCM ürünü TeamSite’ı birleştirerek, Interwoven bir çok özelliği esnek bir ortamda sunabiliyor. Interwoven’ın web sitesi test ve optimize edici Optimost’u bünyesine alması, pazarlama içeriği tedarik zincirinin farklı kısımlarının birbirine entegre olabileceği konusunda  umut vaat ediyor.  Interwoven’I bir yeniyetmeye benzetebiliriz; hem henüz tam erişkin büyüklüğe ulaşmamış durumda, hem de henüz kendinden emin bir şekilde yol alamıyor. Tek başına MediaBin diğer DAM  çözümlerinin sağladığı özellikleri sağlayamıyor, TeamSite ile birlikte verildiğinde ise diğer DAM çözümlerinden çok daha iyi olması gerekli. Interwoven’ın sunduğu çözümlerin olgunluğa ulaşıp tüm çözümleri üzerinde bir gelişim olup olmayacağını ise zaman göstericek.

ClearStory Sistemleri  sade bir MAM (Pazarlama değer  yönetimi) sağlıyor: ClearStory  kurumların pazarlama departmanlarına odaklı çalışan küçük bir firma. ClearStory’nin ActiveMedia sistemi somut bir varlık yönetimi ile işbirliğini güçlendirici araçlar, ve dahili ağ portal desteği sağlıyor. ClearStory her ne kadar Web içerik yönetimi ve diğer büyük firmalar gibi raporlama özellikleri sunmasa da, yazılımın değişikliğe açık mimarisi diğer büyük sistemler ile rekabet edebiliyor. ClearStory’nin kullanıcı arayüzü ve terminolojisi biraz daha geliştirilebilir. “Container” (Konteyner) olarak adlandırılan pazarlama materyallerini depolama ve navigasyon sağlama işlemleri bazen çok karışık bir hal alabiliyor. ClearStory’nin boyut ve kapsamı kurumların DAM ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde değil, uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ise hızlı bir şekilde büyümesi gerekli.

OpenText’in Artesia ürünü sektörün lideri: OpenText’in Artesia DAM ürünü Forrester Wave değerlendirmesine göre lider olabilecek tek ürün. Her ne kadar diğer WCM ürünü ve RedDot ile bağlarının güçlendirilmesi gerekse de pazarlama uzmanları ve IT çalışanları Artesia’yı  kurumsal  düzeyde sağladığı esneklik ve kullanım kolaylığı ile övüyor. SAP ve ana veri yönetim ürünü ile olan sıkı entegrasyon ve uyumu ile; küresel veri senkronizasyonu sağlamak ve tüm işlemlerini tek bir sistem ve çözüm üzerinden yönetmek isteyen küresel firmalar için oldukça iyi bir çözüm sistemi. OpenText büyük bir kurumsal içerik yönetimi  (ECM) sistemleri sağlayıcısı, ve ürünleri video düzenleme ve yönetimi gibi üst düzey özellikler sağlıyor. Artesia; çok fonksiyonlu sistem yapısı ile bir çok kullanıcının istediğinden bile fazlasını sağlamakla birlikte, kurumların ihtiyaçlarını çok iyi karşılayabilen bir ürün.

Bu değerlendirme DAM çözümü sağlayan firmaları değerlendirmek  adına bir başlangıç noktası niteliğindedir. Daha fazla bilgi ve sistemler ile ilgili kullanıcı yorumları için her bir ürünün daha detaylı araştırılması tavsiye edilir.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol