Skip to content

Dijital Değer Yönetiminin Yeniden Tanımlanması

Dilan ÇAKIN - 3 Kas 2009

Dijital değer yönetimi, dijital varlıkların yaratılmasına, yönetimine, organize edilmesine, üretimine, dağıtımına ve maddi değer kazanmasına olanak veren güvenli bir depolama sistemi sağlar. Diğer tüm içerik yönetimi teknolojileri gibi, dijital değer yönetimi de ‘dosyaları saklamak, organize etmek ve bulmak için ortak ve merkezi olarak kullanılan bir depo’ olarak “kütüphane” görevi görür. Aynı zamanda zengin içerik dosyalarının yönetimi, yürütülmesi, dönüştürülmesi, güvenliği, yer değiştirmesi ve işlenmesi için gerekli temel süreçlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Dijital değer yönetimi (DAM) sistemleri diğer sistem ve uygulamalarla da uyumlu çalışmaktadır. Ayrıca DAM (Dijital değer yönetimi) araçları, diğer ECM (Kurumsal içerik yönetimi) ve WCM (Web içerik yönetimi) dediğimiz sistemlerin desteklemediği özel içeriği de desteklemektedir.

Kurumsal içerik yönetimi (ECM) sistemi daha çok Office dokümanlarının ya da çok sayıda ve büyüklükte, tarayıcıda taranmış görüntünün yönetimine odaklanır. Web içerik yönetimi (WCM) araçları ise websitelerini ve alakalı içeriği yönetir. Bunun aksine dijital değer yönetimi (DAM) araçları bir çok dijital ve fiziksel formata sahip varlık ve dosyayı yönetebilir. Örneğin DAM sisteminde bir görüntünün kullanım yerine göre farklı farklı boyutlarda, formatlarda, renklerde ve çeşitlerde versiyonları depolanabilir. Fonksiyonel olarak DAM sistemleri diğer içerik yönetim sistemlerinde olmayan bir çok özelliğe sahiptir.

• Direkt Alınım: Farklı tip ve formatlarda ve çok miktarda varlık direkt sisteme aktarılabilir. Teker teker manuel şekilde dosya aktarmakla zaman kaybedilmez.
• Dönüşüm, Kodlama ve Çıkarma: Dijital değerleri farklı formatlara, boyutlara, dosya türlerine, çözünürlüklere dönüştürme, ses ve görüntü özelliklerini değiştirme, şifreleme yapılabilir.
• Varlıkların Farklı Sunumlarının Yönetimi: Varlıkların çeşitli sunumları (Örneğin: önizlemeler; “proxy”ler; web site için, çıktı için ayrı ayrı yaratılmış versiyonlar) yönetilebilir. Yani bir varlık tamamen değiştiğinde ya da farklı bir versiyonu oluşturulduğunda diğer versiyonları ile birlikte depolanır; böylece her bir varlığın her bir versiyonuna, ve çevirilmiş haline ulaşılabilir.
• Haklar ve Fikri Mülkiyet Hakları Yönetimi: Firmalar fikri haklara sahip dijital varlıklarını yönetebilir, güvenli bir şekilde dağıtabilir ve tekrar tekrar kullanabiliirler.

Özetle, DAM sistemleri firmaların dijital varlıklarını, hem varlıkların hem de firmanın ömrü süresince, farklı ortamlardan yönetmelerine yardımcı olur. Dijital medya içeren iş süreçlerinin gerçekleştirilmesini ya da video, reklam veya pazarlama kampanyalarının prodüksiyonu gibi firma çapında büyük işlemleri kolaylaştırır.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol