Skip to content

Dijital Varlık Nedir?

Dilan ÇAKIN - 2 Kas 2009

Peki dijital varlık nedir? İlk önce “varlık” terimini tanımlayalım: kendine has değere sahip ya da sonradan değere sahip olan, var olan her şey. Eviniz, binalar, bozuk paralar, video kasetler, kitaplar, yetenekleriniz, tüm bunlar birer varlıktır. Dijital değer dediğimiz ise, kitap tanımıyla; dijital formda temsil edilen, kendine has bir değere sahip ya da sonradan değer kazanan şeylerdir. Bu genel tanımın ötesinde dijital formdaki tüm fotoğraflar, websiteleri, e-postalar, videolar, ses dosyaları, dokümanlar, çizimler ve sunumlar gibi varlıklar dijital varlıklardır.

Dijital değer yönetimi konusu da bu bahsettiğimiz dijital değerlerin ‘yönetimini ve organizasyonunu’ sağlamak adına ortaya çıkmış bir konu. Ancak bilindiğinin aksine bazı dijital değerler, örneğin bazı görsel “varlıklar” dijital değer yönetimi sisteminin kapsamına girmeyebilir. Örneğin tarayıcıda taranıp bilgisayarda PDF ya da TIFF formatına dönüştürülen, her hangi bir yaratıcı süreç sonucu oluşmamış dokümanlar “dijital değer” olmayabilirler.

Bu noktada zengin içerik ve dijital değer arasındaki farkı göz önünde bulundurarak dijital değeri tekrar tanımlamakta yarar var: dijital değer,kendine özgü bir değere sahip ya da sonradan sahip olan medya dosyalarına verilen addır. Örneğin filmler, televizyon dizileri, dergiler ya da kitaplar kendilerine has bir değere sahip olmalarının yanı sıra günümüzde çoğunlukla dijital olarak yaratılmaktadırlar. Broşürler, raporlar, reklam afişlerinin ise bir marka ve pazarlama değeri vardır. Bu varlıkların değeri zamanla değişebilir. Dijital değer yönetimi için önemli olan şey, varlıkların kullanıldıkları süre yani ömürleri boyunca bir değere sahip olmalarıdır. Bu şekilde kullanıcıları tarafından istenildiği zaman bulunmak ve tekrar tekrar kullanılmak istenirler, ve dijital değer yönetim sistemi devreye girer.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol