Skip to content

Zengin İçerikle Çalışmanın Zorlukları Nelerdir?

Dilan ÇAKIN - 28 Eki 2009

Son birkaç yılda Dijital Değer Yönetimi (DAM) oldukça popüler bir konu olmaya başladı. En hızlı gelişen içerik teknolojilerinden biri olmasına rağmen, dijital değer yönetimi yeteri kadar anlaşılmayan bir sistem. Bunun nedenini anlamak için öncelikle DAM teknolojisinin ne olduğu ve nasıl oluştuğu konusunu ele alalım. DAM teknolojisi dijital ya da “zengin” içerik olarak adlandırılan depolanmış dosyaların yönetimi ile ilgilenir. Zengin içerik dediğimiz ise, basitçe, yalnızca “yazı”dan oluşmayan her tür içeriği tanımlar. Örneğin, bir video, içerisinde hem görsel hem de sözel öğeler barındırır, böyle olduğu için de bilgisayarlar bu içeriği insan yardımı olmadan yönetmekte zorluk çekebilir. Diğer zengin medya içeriği örnekleri; görseller, videolar, ses dosyaları, grafikler, animasyonlar, oyunlar, CAD dosyaları, PowerPoint sunumları veya bunların her türlü kombinasyonları olabilir. Zengin içerik dosyaları aynı zamanda oluşturulmuş dizaynlar, çizimler, sayfa düzeni ve içerisinde bir çok grafik ve görsel barındıran genellikle Word, Quark, Indesign ya da benzer bir program ile oluşturulup PDF formatında saklanan dosyalar da olabilir. Peki bu zengin içerik ile çalışmanın ne gibi zorlukları olabilir?rich_content

• Zengin içerik çok büyük ve yönetimi zor olabilir.

Bazı video dosyaları terabayt büyüklüğünde, PDF dosyaları yüzlerce megabayt büyüklüğünde olabilir. Dosyaların büyüklüğü bu içerikler ile çalışmayı; depolama, yürütme, yer değiştirme ve paylaşma, dönüştürme, arama ve bulma açısından etkilediği gibi maliyetleri de etkilemektedir. Her ne kadar ağ bant genişlikleri günden güne artıyor olsa da, büyük dosyaları ağ üzerinden farklı yerlere yollamak hala pahalı bir işlem. Bu soruna getirilen en sık rastlanan çözüm ise dosyaların orijinal halleri yerine ya dosyaların daha küçük parçalarını ya da daha düşük çözünürlük/kalitedeki versiyonlarını, diğer bir deyişle “proxy”lerini göndermek, ve bu sayede dosyaların tamamının ya da kaliteli versiyonlarının gerekli olmadığı işlemleri yaparken maliyeti düşürüp işlemleri hızlandırabilmektir.

• Zengin içerik metinsel değildir.

Görsellerden ya da lineer ve zamana dayalı (video gibi) içeriklerden oluştuğu için; zengin içeriği tanımlamak, sunmak, aramak, işlemek, dönüştürmek ve gruplamak zordur. Zengin içerik metinsel olmadığı için, bu farklı türlerdeki içeriği tanımlamak için “üst veri” ya da “metadata” dediğimiz bir ek metinsel bilgi gerekir. Bu üstveriler özellikle dijital değer yönetimi için olmazsa olmazdır, çünkü üstveriler olmadan zengin içeriğinize ulaşmak neredeyse imkansız, ya da oldukça yorucu bir işlemdir.

• Zengin içerik özel çaba gerektirir.

Eğer ses dosyaları, videolar, görseller ve animasyonlar ile çalışıyorsanız, farketmişsinizdir ki bu içeriklerin yürütülmesi, uzun süreli depolanması, birlikte çalıştırabileceğiniz özel programların edinilmesi ve bir dizi tanımlayıcı standartlar gibi bir sürü özel gereksinimleri vardır. Videolar gün geçtikçe daha da sık kullanılan bir dijital değer olmaya başladı, ve bu içerik ile çalışmak diğer dijital içerikler ile karşılaştıracak olursak büyük ölçüde teknolojik bilgi gerektiriyor. Sonuç olarak, video içerikleri şu an depolama, yürütme ve yönetmek için çok daha fazla özel gereksinime sahip.

• Zengin içeriğinizin uzman bir grup tarafından yönetilmesi, düzenlenmesi gerekebilir.

Hemen her kurumda herkesçe kullanılan doküman düzenleme sisteminin aksine, zengin içeriklerin dijital değer yönetimi üzerine uzmanlaşmış bir grup tarafından düzenlenmesi gerekebilir. Her ne kadar pazarlama ve dağıtım müdürleri günlük işlerinde bir çok yazılım kullansalar da, zengin içerik “oluşturan” birimler bilgisayarlarında özel iş akışları gerektiren özel yazılımlar kullanırlar.

• Zengin içerik fikri mülkiyeti (Intellectual Property- IP) temsil eder.

Bazı zengin içerikler şirketler için doğrudan veya dolaylı olarak büyük önem taşıyabilir. Örneğin, CNN tarafından bir genel müdür ile yapılmış röportaj videosunun kopyalanması; gizlilik, haklar, lisans,takip ve bazı durumlarda parasal bedel gerektirebilir.

Zengin içerik dosyaları ile çalışmanın gereksinimlerini ve zorluklarını anlamak, dijital değer yönetimini anlamak için çok önemli bir basamaktır. Fakat, “dijital değer” ve “zengin içerik” terimlerinin farklı tanımlara sahip olduğunu da unutmamalı. Bu iki terimi ayırt edebilmek dijital değer yönetimini anlayabilmek için olmazsa olmazdır.

Kategori → Genel

0 Yorum

Yorum Yaz

Not: XHTML kullanılabilir. E-posta adresiniz asla yayınlanmayacak.

Yorumlara RSS ile abone ol